ZADÁNÍ:
Společnost Retex ( středně velká firma sídlící v Moravském Krumlově) nás požádala o zajištění certifikací a s tím spojené rozšíření a následně i objevení nových trhů.
Společnost Retex se zabývá produkcí pro automobilový průmysl, vyrábí izolační materiály, netkané a speciální textilie. Její produkty nacházejí uplatnění také ve stavebním průmyslu, či v dalších odvětvích.
Hlavním důvodem, proč nás tato společnost oslovila, byl fakt, že jsme jedinou zkušební a testovací laboratoří, která se zabývá požáry, bezpečností a zkouškami v Česku a na Slovensku. Sekundárním důvodem pak byl náš způsob komunikace, především rychlost a otevřenost.
ŘEŠENÍ:
Po završení úvodní fáze sběru dat jsme si uvědomili obrovský potenciál výrobků našeho klienta.
Dále jsme detailně řešili, co se musí stát v návrhu, vývoji, v technologii zpracování, aby daný výrobek měl šanci uspět v následných zkouškách. Věděli jsme, kde jsou úzká místa, mohli jsme tedy klientovi poradit, na co si má dávat pozor, čeho se vyvarovat anebo naopak, jakou dobrou praxi aplikovat.
Dále jsme stanovili rozsah zkoušek, nejdříve ve formě indikativních testů, abychom se přesvědčili, zda zkoušené produkty mají šanci vyhovět, nebo ne. Pokud by testy vyšly v tento moment špatně, vydali bychom se jinou cestou. Testy vyšly nadějně, proto jsem se pustili do realizace další fáze.
POSTUP ŘEŠENÍ:
Zákazník si vytipoval určité druhy materiálů, které jsme v řádech měsíců zkoušeli a generovali jsme průběžné výsledky. Vše jsme zákazníkovi reportovali a poskytovali odborné stanovisko k výsledkům realizovaných zkoušek. Po těchto zkouškách jsme se s klientem rozhodovali, u kterých materiálů má smysl celý proces dotáhnout do zdárného konce. Následně byly z konečného výběru materiálů připraveny ostré vzorky a provedena kompletní akreditovaná zkouška.
Během tohoto procesu zákazník připravoval vzorky, chystal správné tipy, tloušťky, poměry materiálů. V tomto případě se nejednalo o aplikovaný vývoj nebo to, že by klient musel měnit základní chemickou skladbu jednotlivých materiálů či jít do speciálních tkanin apod. Spíše šlo o vhodný mix existujících materiálů a jejich správné nastavení na požadavky nového trhu. Což je v podstatě to nejefektivnější, co se může stát.
Otevřeli jsme celou kapitolu zkoušek, na základě jejichž výsledků dokážeme předpokládat, zda je daný materiál či výrobek v souladu s požadavky předpisů na novém trhu. Součástí je také popis všeho, co se musí stát, aby se klient mohl uplatnit v jiné branži, než ve které působí, např. v železniční či letecké. Dokážeme tedy najít jistou korelaci mezi výsledky, a tím predikovat možnosti, jichž může klient následně využít.
VÝSLEDEK:
Zákazník po zkušenosti s námi disponuje odzkoušenými materiály s akreditovanými protokoly a může je v podstatě nabídnout v segmentu železničních vozidel a autobusů, což také udělal. Klientovi jsme vystavili kromě protokolů i certifikáty. Jeden o vhodnosti použití konkrétní dopravní techniky a druhý byl zaměřen na konkrétní materiál. Tyto certifikáty nalézají využití v obchodním a marketingovém procesu a slouží jako „vstupenka“ do nového odvětví. Klient v současné době nejenže otevřel nový trh, ale už také v železniční dopravě realizuje své první zakázky.
Klient je se spoluprací s námi velmi spokojen a společně dále rozvíjíme nové příležitosti. Vstupovali jsme do spolupráce bez konkrétní představy, ale s otevřenou hlavou a chutí výrobky posouvat dál. Pomohli jsme klientovi nalézt cestu na nové trhy a v průběhu tohoto procesu jsme mu zajišťovali podporu.
ŘEŠENÍ APLIKOVATELNÉ I NA JINÉ FIRMY?
Obecně všechny firmy, které dodávají své produkty do různých průmyslových sektorů, se mohou o uplatnění v segmentu dopravy ucházet. Ať už to bude firma, která vyrábí a dodává třeba stolové desky čistě do hotelů, restaurací, nábytkářství a najednou by chtěla vyrábět stolky do jídelních a restauračních vozů, nebo půjde o výrobce koberců pro hotely, jenž by mohl zkouškami a následnou certifikací svých výrobků dosáhnout toho, že by je pak nabízel pro vlak, metro, tramvaj, a nakonec i pro loď, a možná pro letadlo.
Pohybujeme se v oblasti hromadné dopravy osob. Specializujeme se na zkoušky hoření, to znamená, že pokud něco řešíme, tak primárně z titulu požární bezpečnosti. Nicméně máme i know-how, které překračuje rámec těchto zkoušek o tom, co by materiál měl splňovat, např. hovoříme o životnosti, spolehlivosti, stárnutí, UV stabilitě, o chemických odolnostech atd. Poskytujeme plný balík z pohledu konzultační činnosti, v oblasti testování si v případě potřeby pomáháme externími zkouškami. U materiálů, prvků výbavy exteriéru, interiéru se však u nás meze nekladou. Ať už to jsou gumová těsnění, skla oken, obklady stěn, stropů, sedačky, či cokoliv, co se v prostředku hromadné dopravy nachází, zkonzultujeme vše rádi.
I v tomto případě se nám opět osvědčilo, že nejen že jako každá jiná laboratoř zkoušíme, ale snažíme se poskytovat i naše know-how a děláme kus práce ještě před tím, než se vůbec začne něco vyloženě fyzicky a technicky realizovat. Ostatně je to naše politika chování a určité kultury ve vztahu k našim klientům – takto se k nim stavět a vycházet jim vstříc.
Jsme akreditovanou laboratoří specializující se na zkoušky požární bezpečnosti drážních vozidel a hromadných dopravních prostředků dle požadavků normy EN 45545-2. Provádíme komplexní hodnocení vlastností materiálů a jejich vhodnosti pro použití v dopravní technice.
CZ testing institute s.r.o.
IČ: 052 22 851
DIČ: CZ052 22 851
OR na KS Ostrava oddíl C, vložka 66683
cztesting@cztesting.cz
www.cztesting.cz
Provozovna/Doručovací adresa:
Sokolovská 637/31
741 01 Nový Jičín
tel: +420 730 542 611